Kredyt 150 tys.– jakie zarobki? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 150 000 kredytu? (2023)

Otrzymanie kredytu gotówkowego lub hipotecznego zawsze wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych warunków stawianych przez banki. Jednym z nich są oczywiście dochody. Starając się o kredyt 150 tys jakie zarobki będą wystarczające?

Zastanawiasz się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt 150 tys.? Co należy wziąć pod uwagę wnioskując o kredyt na 150 tys: jaka rata będzie obowiązywać, przez ile lat będzie się go spłacać i ile ostatecznie trzeba będzie oddać bankowi.

Poniżej przybliżamy wymogi banków oraz pokazujemy, jakie dochody są brane pod uwagę i ile trzeba zarabiać.

Jakie warunki trzeba spełnić, ubiegając się o kredyt na 150 tys. zł?

Każdy bank oczekuje od potencjalnego kredytobiorcy spełnienia kilku wymogów, przy czym mogą one się różnić w zależności od banku. Istnieją jednak pewne uniwersalne kryteria, które obowiązują wszędzie. Kto więc może skorzystać z kredytu na 150 tys. zł?

 • Osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
 • Osoba posiadająca numer PESEL oraz ważny dowód osobisty;
 • Osoba, która ma konto w polskim rachunku.

Te kwestie są niezmienne, niezależnie od banku. Poza tym bank ocenia Twoją zdolność i wiarygodność kredytową, ponieważ musi się on w ten sposób zabezpieczyć. W związku z tym z pewnością sprawdzi on, czy miałeś już jakieś zaciągnięte zobowiązania i czy spłacałeś je terminowo.

Oprócz tego niezwykle istotną kwestią jest to, jakie są Twoje miesięczne dochody i wydatki, w tym te związane ze spłatą aktualnych zobowiązań. W związku z tym warto wcześniej wiedzieć, jakie zarobki na kredyt 150 tys będą konieczne przy konkretnym okresie kredytowania oraz rodzaju kredytu (czy będzie to kredyt gotówkowy czy hipoteczny). Inne będą one bowiem, jeśli starasz się o kredyt 150 tys na 10 lat, a inne w przypadku zobowiązania na 15 czy 20 lat.

Polecamy także:Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 100 000 kredytu?

(Video) Ile trzeba zarabiać? ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA przy kredycie hipotecznym. Ranking kredytów hipotecznych.

Kredyt 150 tys. – jakie zarobki bank uwzględni przy wyliczaniu zdolności?

Oczywistą kwestią jest to, że nie każde zarobki są brane pod uwagę przez bank przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt. Jakie więc źródła dochodu zaakceptuje bank? Przede wszystkim znacznie ma tu:

 • wielkość dochodów (im wyższe, tym większa szansa na otrzymanie kredytu)
 • legalność – dochody muszą być udokumentowane i muszą pochodzić z legalnych źródeł;
 • czas uzyskiwania dochodów z danego źródła – z reguły jest to minimum trzy miesiące, często dłużej;
 • sposób otrzymywania pieniędzy – istotne są przelewy na konto bankowe;

Najbardziej pożądanym przez bank źródłem dochodów jest oczywiście umowa o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony, daje to bowiem większą pewność stałości zatrudnienia. Poza tym możliwe jest otrzymanie kredytu na podstawie umów zlecenia czy umów o dzieło, niemniej tu należy wykazać, że dochód otrzymywany jest przez dłuższy czas. Często zapominamy jednak, że nawet przy umowie o pracę na czas nieokreślony konieczne jest pracowanie u danego pracodawcy minimum 3 miesiące.

Ponadto spore szanse na otrzymanie kredytu daje prowadzenie własnej działalności gospodarczej, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze fakt, że banki wymagają, aby działalność ta trwała minimum 12-24 miesiące.

Warto wiedzieć:Kredyt 80 tys.zł – aktualne oferty, wysokość raty i kalkulator

Jakie inne, mniej popularne źródła dochodów mogą być zaakceptowane przez bank?

 • prywatny najem mieszkania – wynajmowanie własnego mieszkania i osiąganie z tego tytułu dochodów przez minimum 6 miesięcy, gdzie pieniądze otrzymywane są na konto bankowe, również stanowią dla banku wystarczające źródło dochodu;
 • emerytura i renta (istnieją różne rodzaje rent) – te źródła dochodu są dość stabilne, niemniej znaczenie ma wysokość świadczeń. Warto jednak wiedzieć, że renta socjalna nie jest akceptowana przez banki;
 • zasiłek chorobowy przy zwolnieniu lekarskim – jeśli potencjalny kredytobiorca jest zatrudniony, ale obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, również traktowany jest przez bank jako osoba o stałym źródle dochodów;
 • dochody uzyskiwane za granicą – tutaj istotne jest to, aby kredyt hipoteczny udzielany był w walucie, w której potencjalny kredytobiorca zarabia, zaś w przypadku kredytu gotówkowego nie ma tego wymogu.

Jakie zarobki na kredyt 150 tys trzeba osiągać? O tym piszemy poniżej.

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt gotówkowy 150000 zł?

Biorąc kredyt 150 tys zarobki powinny wystarczać na pokrycie comiesięcznej raty oraz na życie. Każdy bank może wymagać nieco innej wielkości dochodów. Jak to jest w przypadku kredytu gotówkowego?

(Video) Kredyt hipoteczny - raty ciągle rosną i będą rosły - już teraz przemyśl strategię.

Kredyt gotówkowy 150 tys – jakie zarobki w zależności od okresu spłaty oraz od liczby osób w gospodarstwie domowym? W poniższej symulacji bierzemy pod uwagę sytuację, w której kredytobiorca nie posiada innych kredytów.

Jedna osoba w gospodarstwie domowym – minimalne zarobki:

Okres spłaty: 60 miesięcy

Okres spłaty: 80 miesięcy

Okres spłaty: 96 miesięcy

Okres spłaty: 120 miesięcy

Ok. 4800 zł

Ok. 4150 zł

Ok. 3800 zł

Ok. 3500 zł

Dwie osoby w gospodarstwie domowym – minimalne dochody gospodarstwa domowego:

Okres spłaty: 60 miesięcy

Okres spłaty: 80 miesięcy

Okres spłaty: 96 miesięcy

Okres spłaty: 120 miesięcy

Ok. 5000 zł

Ok. 4370 zł

Ok. 4050 zł

Ok. 3750 zł

Warto wiedzieć!

Co jeżeli zarabiam 4 tys. – ile dostanę kredytu? Przy okresie kredytowania 60 miesięcy będzie to 109939 zł, 80 miesięcy – 142519 zł, 96 miesięcy – 167251 zł, 120 miesięcy – 202253 zł. Warto mieć świadomość, że trudno jest znaleźć bank, który ma w swojej ofercie kredytu dla osób zarabiających poniżej 3 tysiące złotych.

Ile trzeba zarabiać, żeby wziąć kredyt hipoteczny 150 tys. zł?

Tutaj sytuacja jest podobna do tej przy kredycie gotówkowym – znaczenie ma okres kredytowania i liczba osób w gospodarstwie domowym. Jak więc prezentuje się to w przypadku kredytobiorcy, który nie ma zaciągniętych obecnie innych zobowiązań? Poniżej przedstawiamy orientacyjną symulację, należy jednak pamiętać, że wiele zależy np. od najniższej krajowej.

(Video) Jak kupić mieszkanie w Polsce za 70% taniej! Dopłaty do kredytu

Jedna osoba w gospodarstwie domowym – minimalne zarobki:

Okres spłaty: 15 lat

Okres spłaty: 20 lat

Okres spłaty: 25 lat

Okres spłaty: 30 lat

Ok. 3100 zł

Ok. 2900 zł

Ok. 2760 zł

Ok. 2680 zł

Dwie osoby w gospodarstwie domowym – minimalne dochody gospodarstwa domowego:

Okres spłaty: 15 lat

Okres spłaty: 20 lat

Okres spłaty: 25 lat

Okres spłaty: 30 lat

Ok. 3350 zł

Ok. 3120 zł

Ok. 3010 zł

Ok. 2930 zł

Jednocześnie nie można zapominać o tym, że przy kredycie hipotecznym konieczne jest posiadanie wkładu własnego na poziomie minimum 10% wartości nieruchomości. Poza tym przypomnijmy, że nie jest łatwo znaleźć bank chcący udzielić kredytu w przypadku, gdy dochód na osobę jest znacząco niższy niż 3 tysiące złotych, choć nie jest to niemożliwe.

Czy wiesz:Kredyt 20 tysięcy zł. Ile wyniesie rata i jak znaleźć najtańszą ofertę?

Najniższa krajowa a kredyt na 150 tys. zł. Czy to możliwe?

Zarobki a kredyt – jak to wygląda w przypadku dochodów w wysokości najniższej krajowej? Czy jest szansa otrzymania kredytu w takiej sytuacji? Po pierwsze, należy wspomnieć, że co roku najniższa krajowa ma inną wartość.

W pierwszej połowie 2023 roku wynosi 3490 zł brutto, zaś w drugiej będzie sięgać 3600 zł brutto. Po drugie, banki z reguły biorą pod uwagę kwotę netto. Tak więc w większości przypadków po odliczeniu składek i podatków, kwota netto będzie wynosić 2.709,48 zł w pierwszej połowie roku i 2783,86 zł w drugiej połowie.

Obecnie jednak żaden bank nie oferuje 150 tys. kredytu dla osób zarabiających najniższą krajową. Rozwiązaniem jest wzięcie kredytu z kimś, kto zarabia więcej, bo zwiększy to dochód gospodarstwa domowego. W przypadku najniższej krajowej, zdolność kredytowa pozwoli wziąć kredyt jedynie na niższe sumy oscylujące wokół 50-60 tysięcy złotych.

(Video) KREDYT INWESTYCYJNY na zakup nieruchomości - czy warto go wziąć? | 3QQ TV

Co poza zarobkami wpływa na zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową wpływa kilka aspektów, w tym:

 • wspomniany wcześniej dochód na osobę w gospodarstwie domowym;
 • wysokość wydatków (w tym opłaty, codzienne wydatki itp.);
 • posiadanie innych zobowiązań (jeżeli ktoś posiada już kredyt lub spłaca zakup na raty, jego zdolność maleje, ponieważ dochody zmniejszane są o kwotę miesięcznej raty);

Oprócz tego wyliczając zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę: wiek, stan cywilny, status majątkowy i mieszkaniowy, liczbę osób na utrzymaniu wnioskodawcy, wykonywany zawód, staż pracy, wykształcenie, a także wcześniejszą historię kredytową. Tak więc to, ile trzeba zarabiać żeby dostać 150 tys kredytu to tylko jeden z czynników wpływających na udzielenie kredytu.

Jak zwiększyć szanse na kredyt na 150 tys. zł?

Szanse na kredyt można zwiększyć na kilka sposób. Jednym z nich jest zawnioskowanie o kredyt wspólnie z inną osobą z gospodarstwa domowego, która zarabia więcej, dzięki czemu zwiększy się dochód na osobę. Wcześniej dobrze jest jednak dowiedzieć się, np. jak wygląda spłata rodzinna kredytu hipotecznego.

Kolejnym sposobem jest wysłużenie okresu kredytowania – im dłuższy czas spłaty, tym niższa rata, a więc większa szansa na otrzymanie kredytu. Przy kredycie hipotecznym możesz wnieść większy wkład własny, co obniży kwotę kredytu.

Oczywistą kwestią jest terminowe spłacanie aktualnych zobowiązań, by nie pogarszać swojej historii w BIK. Co ważne, nie musisz obawiać się zaciągania mniejszych zobowiązań – jeśli przed zawnioskowaniem o kredyt będziesz mieć w swojej historii jakieś inne kredytu czy zakupy na raty, które jednocześnie będziesz spłacać terminowo, zwiększy to Twoją wiarygodność kredytową.

Warto też wcześniej sprawdzić, czy masz szansę otrzymać dany kredyt. Jeżeli więc chcesz zaciągnąć kredyt 150 tys na 10 lat kalkulator będzie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której złożysz wniosek o kredyt i dostaniesz odmowną decyzję – to wpłynęłoby niekorzystnie na Twoją wiarygodność kredytową i obniżyłoby szansę na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi w przyszłości.

Porównaj oferty kredytu w wybranych kwotach:

(Video) LIVE: Zdolność kredytowa 2023 bez tajemnic!

 • Kredyt na 10 tys. – gdzie szukać najlepszej oferty?
 • Kredyt 20 tysięcy zł. Ile wyniesie rata i jak znaleźć najtańszą ofertę?
 • Kredyt gotówkowy 40 tys - gdzie znaleźć najlepsze oferty?
 • Kredyt na 50 tys. - gdzie znaleźć oferty na kredyt gotówkowy 50 000?
 • Kredyt 70 tys.zł – porównaj aktualne oferty w bankach i oblicz ratę na kalkulatorze online

Videos

1. Uwolnij się od kredytu w CHF - webinar 23.03.2023
(Rachelski I Wspolnicy)
2. DARMOWE MIESZKANIA DLA POLAKÓW! Ceny Mieszkań w Lęborku
(Formuła Nieruchomości UK)
3. ŻYCIOWA PRZESTROGA - najemca zdał mieszkanie po 7 latach.
(Kuba Midel)
4. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA KRYZYS? Sekrety przedsiębiorców z nowej branży | DUŻY W MALUCHU I WIDZOWIE
(Duzy w Maluchu)
5. Nieruchomości WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO - Ile będziesz pracować na mieszkanie?
(Bez Sensu - Tomasz Bednarski)
6. 🏠 KREDYT HIPOTECZNY krok po kroku
(Szymon Kaczyński)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Delena Feil

Last Updated: 10/06/2023

Views: 5839

Rating: 4.4 / 5 (45 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Delena Feil

Birthday: 1998-08-29

Address: 747 Lubowitz Run, Sidmouth, HI 90646-5543

Phone: +99513241752844

Job: Design Supervisor

Hobby: Digital arts, Lacemaking, Air sports, Running, Scouting, Shooting, Puzzles

Introduction: My name is Delena Feil, I am a clean, splendid, calm, fancy, jolly, bright, faithful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.